historia_1946_1950

1946-1950 / 1956-1960 / 1961-1970 / 1971-1976 /
1976-1999 / 2000-2010 /
2010 –

1946 – Komendantem Hufca zostaje mianowany hm Tadeusz Mitera. Zastępcami komendanta Emil Daniło i Paweł Lubasz.

1946 – Założona zostaje przez Stefana Hebdę Drużyna Żeglarska, a w Libiążu działa Drużyna Szybowcowa prowadzona przez Henryka Wróbla. W Chrzanowie pracuje 13 drużyn harcerskich, 10 drużyn harcerek, 11 gromad zuchowych, HKS i 8 Kół Przyjaciół Harcerzy.

1946 – W kursach organizowanych przez Komendę Chorągwi w Zakopanem dla harcerek i harcerzy nad Turawą, bierze udział 20 uczestników z Chrzanowa.

1946 – Zorganizowane zostały obozy w Chojnie k/Wałbrzycha i Otmuchowie. Prowadzone były przez Jerzego Szustra i Stanisława Pawelę. Zimowisko w Zwardoniu organizuje dla HKS-u i starszej młodzieży phm Z. Zwarycz.

1947 – Komendantem Hufca mianowany zostaje phm Stanisław Jeleń. Zastępcami komendanta Paweł Lubasz i Stanisław Kieres. W skład komendy wchodzą: M. Olszowski, S. Bronicki, K.Kudaciak, M. Biesik. Komenda Hufca Harcerek pracuje w składzie: hm G. Tomczyk – hufcowa, S. Hebda, J. Smółka, I. Olkuska, I. Harat, W. Front, W. Bsiak.

1947 – Akcja obozowa prowadzona jest przez 13 drużyn harcerskich i zgrupowanie harcerek w Lewinie. Komendantka – hm. Genowefa Tomczyk. I DH – Lasek Miejski, kom. T. Nocula; II, III, VI DH – Witoszów Górny, komendanci: Z. Piekarska, Pieluchowski, E. Dzierwa. VIII DH – obóz żeglarski w Znamirowicach, komendant Stefan Hebda.

IX DH z Libiąża – Witoszów Górny, komendant Adam Wróbel.

X DH z Chełmka – Witoszów Górny, komendant Stanisław Pawela.

XI DH z Libiąża – Witoszów Górny, komendant Jerzy Bocian.

XII i XIII DH – Witoszów Górny, komendant Stefan Gucik.

XIV DH z Płazy i V DH Z Chrzanowa – Witoszów Górny, komendant phm Mieczysław Biesik.

XIV DH z Alwerni obóz w Murzasichle k/Zakopanego, komendant J. Gustowski.

XVII DH z Regulic – Witoszów Górny.

1948 – W zgrupowaniu obozów nad Zalewem Szczecińskim w Trzebierzy biorą udział drużyny z Chrzanowa, Libiąża, Chełmka i Płazy. Komendantem zgrupowania jest phm Stanisław Jeleń, członkami komendy: S.Kieres, A. Wróbel, S. Bronicki. Zgrupowanie harcerek w Starej Świętej.  Komendantkami zgrupowania były Maria Wróbel i Maria Krzysztoforska. VIII Drużyna Żeglarska zorganizowała spływ żaglówkami Wisłą do Gdańska pod komendą pwd Stefana Hebdy.

1948 – Połączenie Hufców harcerek i harcerzy w Komendę Hufców Harcerskich. komendantem Hufca zostaje mianowany Stanisław Bronicki, zastępcami Irena Olkuska i Stanisław Kieres. Akcja obozowa harcerek i harcerzy zorganizowana została w ramach zgrupowania obozów w Kamesznicy k/Milówki. Komendanci zgrupowania: Stanisław Bronicki i Irena Olkuska.

1950 – Z powodów politycznych rozwiązany zostaje Związek Harcerstwa Polskiego. Zakazano noszenia odznak i emblematów harcerskich. Z pracy z młodzieżą wycofali się instruktorzy harcerscy.