Wprowadzenie / 1920-1930 / 1931-1938 / 1939-1945 /
1946-1950 / 1956-1960 / 1961-1970 / 1971-1976 /
1976-1999 / 2000-2010 / 
2010 –

1956 – W listopadzie na terenie ZDK – Fablok zebrali się instruktorzy i byli starsi harcerze, którzy postanowili reaktywować ZHP w Chrzanowie. Byli to: dh Edward Wróbel, Stefan Hebda, Stanisława Hebda, Stanisław Bronicki, Stanisław Kieres, Stefan Wyzina, Andrzej Michalik, Zenobia Sosnowska.

 1956 – Zaczęto od nowa tworzyć drużyny. Przez listopad i grudzień do pracy wracają instruktorzy z lat 1945-49. Pomimo tego, że na szczeblu powiatu istnieje jedna Komenda Hufca powołana w składzie: phm Kazimierz Kudaciak – komendant, Edward Wróbel i hm Władysław Śmiałek – z-cy komendanta, Czesław Świeca – kwatermistrz, Andrzej Michalik – namiestnik, phm Kazimierz Strzeszewski, Piotr Niemiec – członkowie komendy. Powstają pod-hufce w Trzebini i Krzeszowicach z własnymi komendantami podhufców.

 1957 – Przez zimę i wiosnę Komenda Hufca prowadzi kurs zastępowych w Chrzanowie. Podobne kursy odbywają się w pozostałych podhufcach. Pierwszy obóz został zorganizowany w Ketach – podlesiu prowadzony przez phm Kazimierza Strzeszyńskiego i Ryszarda Wróblewskiego. Drużyny Fabloku zorganizowały obozy w Jastrzębiej Górze prowadzone przez phm Zbiegniewa Watałę i Zenobię Sosnowską. W obozach uczestniczyło 110 osób.

 1957 – Na konferencji instruktorskiej odbytej w Domu Harcerza w Trzebini we wrześniu dokonano wyboru Komendy Hufca w składzie:

phm Stanisław Kieres – komendant

phm Edward Wróbel – z-ca komendanta

phm Leopold Petek – z-ca komendanta

phm Paweł Lubasz – ref. obozów

hm Tadeusz Mitera – program

pwd Stanisław Bronicki – inst. WF

Czesław Świeca – Kwatermistrz

Andrzej Michalik – namiestnik.

 1958 – Podhufce samodzielnie prowadzą prace programowe i gospodarczo – finansowe. Drużyny z Chrzanowa obozują:

VIII Drużyna Żuglarska w Rożnowie – komendant: Stefan Hebda,

V DH – komendant: Stanisław Rusek,

VII i VI Fablok w Czorsztynie – komendant Janina Sygnat i Zbigniew Watała,

Drużyny z Chełmka w Harklowej – komendant: Lucjan Firek.

 1959 – Intensywny wzrost drużyn harcerskich na terenie podległym Komendzie Hufca. Powstają drużyny przy Technikum Mechaniczno – Elektrycznym w Chrzanowie – drużynowy Andrzej Michalik, Liceum Pedagogicznym w Krzeszowicach – drużynowa Stanisława Helbin, Zasadniczej Szkole Obuwniczej w Chełmku – druzynowa W. Tischler.

Stan drużyn przed akcją letnią: 84 harcerskie, 36 zuchowe. W hufcu jest czynnych 165 instruktorów. Drużyny zorganizowały obozy:

– w Jordanowie – Fablok – komendant pwd M. Trzcionkowski;

– w Pewli Wielkiej – Chełmek – komendant pwd L. Firek;

– w Łopusznej – drużyny z chrzanowskiego Liceum – komendant Z. Zając, A. Bielec;

– w Murzasichlu – VII DH Fablok – komendant J. Sygnat;

– w Rożnowie – VIII Drużyna Żeglarska – komendant E. Głowacki.

 1960 – W Chełmku powstaje silny ośrodek drużyn harcerskich kierowany przez Helenę i Lucjana Firków, prowadzący samodzielna pracę finansowo-gospodarczą. W czerwcu odbył się zlot drużyn i kurs drużynowych w Mnikowie zorganizowany dla całego Hufca.

 1960 – W maju wręczony został sztandar ufundowany przez Powiatową Radę Przyjaciół Harcerstwa dla Komendy Hufca Chrzanów. We wrześniu w Chrzanowie nastąpiło otwarcie Chorągwianego Roku Pracy Harcerskiej. W Październiku Hufiec wizytuje Naczelniczka ZHP – hm Zofia Zakrzewska.

15.75 MB RAM