Wojna na Ukrainie

Czuwaj!
W związku z obecną sytuacją na Ukrainie oraz ogłoszeniem trzeciego (w czterostopniowej skali) stopnia alarmowego CHARLIE-CRP dotyczącego zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa, Kwatera Główna ZHP przygotowała kilka rekomendacji dotyczących działań, jakie powinniśmy podjąć w związku z obecną sytuacją.
 

 • Bądź wyczulony na sensacyjne informacje, w szczególności zachęcające do natychmiastowego podjęcia jakiegoś działania. Weryfikuj informacje w kilku źródłach. Upewnij się, że informacja jest prawdziwa przed podaniem jej dalej w mediach społecznościowych. Jeśli masz jakieś wątpliwości, wstrzymaj się.  
 • Zespoły bezpieczeństwa komputerowego obserwują aktualnie powstawanie masowej ilości fałszywych zbiórek funduszy na pomoc Ukrainie. Jeżeli chcesz pomóc – zweryfikuj komu i co przekazujesz.  
 • Uważaj na wszelkie linki w wiadomościach mailowych i SMS-ach, zwłaszcza te sugerujące podjęcie jakiegoś działania, np. konieczność zmiany hasła albo podejrzaną aktywność na koncie. Obserwowaliśmy w przeszłości tego typu celowane ataki na prywatne konta, gdzie celem było zdobycie informacji zawodowych.  
 • Upewnij się, że posiadasz kopię zapasową wszystkich ważnych dla siebie plików i potrafisz je przywrócić w przypadku takiej potrzeby.  
 • Regularnie instaluj aktualizacje oprogramowania zarówno komputera jak i smartfona. Nie używaj pirackiego ani przestarzałego oprogramowania.  
 • Używaj dwuskładnikowej autoryzacji wszędzie, gdzie to możliwe. Najlepiej w oparciu o klucze U2F.

  Instrukcja logowania dwuetapowego do Office365
  https://support.microsoft.com/pl-pl/office/konfigurowanie-logowania-do-platformy-microsoft-365-w-zakresie-uwierzytelniania-wielosk%C5%82adnikowego-ace1d096-61e5-449b-a875-58eb3d74de14
   
   

 

15.75 MB RAM