W dniach 19-21 lutego 2016 r. miał miejsce trzydniowy biwak z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Wszystkie jednostki naszego hufca spotkały się w Szkole Podstawowej nr 1 w Chrzanowie, aby razem obchodzić ten ważny dzień dla każdego z nas. Oprócz tego, zuchy miały jeszcze jeden powód do świętowania! Były to Imieniny Zucha organizowane raz na cztery lata, czyli właśnie w tym roku – 2016.

Po przybyciu wszystkich, każdy zajął się rozpakowywaniem swoich rzeczy oraz przywitaniem z dawno niewidzianymi kolegami i koleżankami z innych jednostek, a następnie wszyscy udali się na kolację. Po posiłku, z pełnymi brzuchami, harcerze udali się na bieg po szkole. Na harcerzy czekały duchy! Nie były to jednak byle jakie duchy, ale duchy przeszłości! Harcerze podzieleni na patrole mieli za zadanie rozwiązywać zagadki i zadania stawiane im na każdym punkcie przez konkretnego ducha. Bieg podzielony był na etapy, każdy patrol po zdobyciu odpowiedniej liczby punktów przechodził na wyższy etap, gdzie zagadki i zagadani były już nieco trudniejsze. Każdy patrol świetnie sobie poradził!

dmb1

dmb2

W tym samym czasie zuchy, po pysznej kolacji, udały się na pierwsze zajęcia, gdzie pod opieką swoich druhen poznawały swoje imiona. Następnie zuchy brały udział w zwiadzie na temat tańca, a później każdy mógł stworzyć szklaną kulę wypełnioną brokatem z tancerzem lub tancerką w środku.
dmb3
W sobotę rano harcerze wybrali się na wielką grę ulicami Chrzanowa. Przed wyjściem ze szkoły, drużynowe patrole dostały mapę miasta, gdzie zaznaczone były poszczególne punkty gry, na których czekali druhny i druhowie z ciekawymi zadaniami. Na mapie zaznaczone były też punkty widmo, a harcerze, którzy je znaleźli mogli liczyć na dodatkowe punkty w grze. Na harcerzy czekały takie zadania jak zadzwonienie do byłych i obecnych instruktorów Hufca ZHP Chrzanów i zadanie im różnych pytań, np. o to, jak kiedyś wyglądał nasz hufiec, drużyna, z której dany instruktor pochodził oaz najlepsze wspomnienie obozowe. Na innym punkcie, harcerze musieli za pomocą dostępnych mundurów i innych atrybutów odtworzyć scenki widoczne na starych zdjęciach. Ciekawym zadaniem było za pomocą mapki chrzanowskiego cmentarza odnaleźć groby instruktorów, którzy odeszli na wieczną wartę. Punkty były ulokowane po całym Chrzanowie, gra zajęła nam bardzo dużo czasu, a zmęczeni wieloma kilometrami harcerze nie mogli doczekać się pysznego obiadu.

dmb4

dmb5

dmb6

Od rana zuchy na zajęciach tworzyły plakaty dotyczące tańców narodowych lub ludowych. Następnie zadaniem najmłodszych było stworzenie wizerunku Krakowiaka i Krakowianki oraz zawarli cechy charakterystyczne dla naszego regionu, czyli Małopolski. Każda gromada miała chwilę, aby przećwiczyć kroki wylosowanego wcześniej tańca narodowego lub ludowego, a następnie prezentowały go przed koleżankami i kolegami. Wszystkie zuchy wspaniale sobie poradziły. Południe upłynęło wszystkim na przygotowaniach do Imienin Zucha. Wszyscy wykonywali ozdoby dla siebie, jak i kolegów, kolorowe przepaski, tarcze, cylindry, szale, a także przystrajali salę za pomocą balonów, bibuły i serpentyn.

dmb7

Wieczorem odbył się apel, na którym m.in. wręczano sznury i suwaki nowo mianowanym członkom rad namiestnictw oraz zespołów czy odznaki za zasługi dla Hufca ZHP Chrzanów. Po apelu wszystkie zuchy, harcerze, wędrownicy, instruktorami i instruktorami-seniorami oraz zaproszonymi gośćmi uczestniczyli w uroczystym kominku o braterstwie z okazji Dnia Myśli Braterskiej.
dmb8
Po kolacji, harcerze rozeszli się do zajęć własnych, a zuchy przebrały się w kolorowe stroje i wyruszyły na wyjątkowy bal z okazji Imienin Zucha. Był to czas, kiedy zuchy mogły zaprezentować tańce, których nauczyły się rano, wziąć udział w konkursach i zabawach oraz spróbować pysznego tortu przygotowanego przez kadrę. Zmęczone zuchy udały się do swoich sal na wieczorny odpoczynek.

W niedziele nastąpiło podsumowanie biwaku, sprzątanie oraz oczekiwanie na rodziców. Biwak na długo pozostanie nam w pamięci. Już nie możemy doczekać się następnego!

sam. Kinga Bryśkiewicz

15.75 MB RAM