Drogi rodzicu!
Ta zakładka powstała z myślą o Tobie! W najprostszy sposób odpowiemy na kilka pytań, które kierują do nas rodzice początkujących zuchów i harcerzy.

Co proponuje harcerstwo dla rozwoju dziecka?
Potrzeby dziecka zmieniają się wraz z jego rozwojem psychofizycznym. Instruktorzy harcerstwa wiedzą o tym doskonale, dlatego prowadząc gromadę zuchową lub drużynę harcerską, stosują odpowiednie działania dydaktyczne. Jednym z elementów harcerskiej metody wychowawczej jest nauka poprzez działanie. Dlatego na zbiórkach zuchowych dzieci poznają świat bawiąc się w coś lub kogoś, harcerze uczą się poprzez uczestnictwo w grach, harcerze starsi – realizację projektów, a wędrownicy dzięki służbie i pokonywaniu własnych słabości.

Czym różni się harcerstwo od innych zajęć dodatkowych?
Harcerstwo, to przede wszystkim różnorodność. Każdy człowiek, niezależnie od tego, jakie ma talenty i predyspozycje, może zostać członkiem ZHP. Tutaj liczy się przede wszystkim chęć współpracy. Harcerstwo uczy działania w zespole, a jednocześnie stawia na indywidualność. Niezależnie od tego, czy zuch lub harcerz jest uzdolniony plastycznie, muzycznie, matematycznie lub aspiruje do bycia sportowcem, w ZHP zawsze znajdzie coś dla siebie. Tym samym harcerstwo potrafi połączyć wszystko co oferują inne zajęcia dodatkowe, a jednocześnie przedstawić to w dużo atrakcyjniejszy sposób.

Jak zapisać dziecko do harcerstwa?
Nic prostszego! Wspólnie wybierzcie interesującą Was jednostkę i… przyjdźcie na najbliższą zbiórkę! Poniżej prezentujemy dwie grafiki przedstawiające gromady i drużyny działające w naszym hufcu wraz z terminami i miejscem zbiórek.

Moje dziecko zostanie zuchem czy harcerzem?
Zuchy to dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Zaczynają swoją przygodę z harcerstwem w gromadzie zuchowej. W drużynie harcerskiej wychowują się dzieci i młodzież od 10 do 15 lat.

Ile kosztuje harcerstwo?
W porównaniu do innych zajęć pozalekcyjnych, jest to jedna z najtańszych możliwości spędzania wolnego czasu. Składki członkowskie wynoszą zaledwie 23 złote miesięcznie, co w przypadku zbiórek 4 razy w miesiącu i innych dodatkowych imprez w trakcie roku jest sumą niewielką.

Jakie działają u nas jednostki?
Zuchy – dzieci od 1-3 klasy Szkoły Podstawowej:
https://www.chrzanow.zhp.pl/namiestnictwo-zuchowe/

Harcerze i Harcerze starsi – dzieci od 4-8 klasy Szkoły Podstawowej: https://www.chrzanow.zhp.pl/namiestnictwo-harcerskie/

Wędrownicy – młodzież od 1-5 klasy Szkoły Średniej:
https://www.chrzanow.zhp.pl/namiestnictwo-wedrownicze/

16 MB RAM