W ubiegłym miesiącu Hufcowy Zespół Kadry Kształcącej zorganizował po raz pierwszy w naszym hufcu Kurs Drużynowych Drużyn Harcerskich „Wielka Gra”. Składały się na niego dwa weekendy zjazdowe – pierwszy trwający troszkę dłużej, bo od 10 do 13 listopada i drugi, już podsumowujący – od 2 do 4 grudnia. Dla kadry było to nie lada wyzwanie, ze względu na pierwszy taki kurs, różnorodność uczestników, sprostanie nie tylko naszemu środowisku, ale też uczestnikom z Chorągwi Krakowskiej, Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej, Hufca ZHP Ziemi Tyskiej oraz Hufca ZHP Rudy Śląskiej. Jak było? Myślę, że najlepiej kurs podsumują sami uczestnicy, jak i kadra 🙂

 

 

 

„Każdy kurs stawia przed nami wyzwania. Zawsze zastanawiam się czy zajęcia które przygotowujemy będą dobrze przygotowane i uczestnicy z kursu będą zadowoleni. Z Waszych komentarzy można wywnioskować że kurs można uznać za udany. Ja jako Komendant napewno wyciągne wnioski z Waszych uwag i sugestii aby kolejny kurs był jeszcze lepiej dopracowany.

Cztery zdania to i tak dużo. Na zakończenie mogę Wam powiedzieć Dziękuję za tak wspaniały kurs i jak mawiał hm. S. Mirowski „Kursu instruktorskiego nie można odbyć. Kurs trzeba przeżyć.”

  1. Michał Rzepka HR
    Komendant Kursu Drużynowych Drużyn Harcerskich „Wielka Gra”

 

„Jako szefowa HZKK uważam, że do przygotowania Kursu cała jego kadra podeszła z wielkim zaangażowaniem, bowiem pierwszy raz udało nam się zorganizować Kurs Drużynowych Harcerskich samodzielnie w naszym hufcu. Chcieliśmy jako kadra, by kurs był przede wszystkim wspaniałym harcerskim PRZEŻYCIEM dla jego uczestników, zgodnie z myślą hm. S. Mirowskiego, że „kursu instruktorskiego nie można odbyć. Kurs trzeba przeżyć”. Dodatkowo do działania motywowała nas świadomość, że zdecydowana większość uczestników to osoby spoza naszego środowiska, będące przybocznymi , którzy przygotowują się dopiero do pełnienia najważniejszej w ZHP funkcji – drużynowego.Chcieliśmy na czas kursu stworzyć drużynę kursową, sprawić by drużynowi i przyszli drużynowi poczuli na sobie sposób działania harcerskiej metody. Na ile się to udało… Myślę, że najlepiej ocenią to kursanci… Dla mnie to ich zdanie jest najcenniejsze.

 

W mojej opinii są rzeczy i rozwiązania, które nam się udały i są skuteczne i efektywne. Pozostaje na pewno pewna sfera, nad którą chciałabym się pochylić i ulepszyć w czasie organizowania kolejnych form kształceniowych w naszym hufcu. Podobnie jednak jak nasi kursanci, tak i my – kadra, wciąż się uczymy, samodoskonalimy. Ten kurs również był dla mnie kolejnym, jednym z wielu etapów mojego samorozwoju. Rozwinęłam swój warsztat kształceniowy oraz otrzymałam wiele informacji zwrotnych dotyczących mojego sposobu kształcenia, doboru środków i form, sposobu dokonywania oceny prac zaliczeniowych…

Ponadto kurs pozwolił mi na nowo „odkryć” jak wielki potencjał i siła tkwi w młodych ludziach, w większości jeszcze niepełnoletnich, zdobywających lub przygotowujących się do zdobywania stopnia instruktorskiego.

Mówiąc potocznie, jednak całkiem szczerze, kurs „naładował pozytywną atmosferą moje harcerskie akumulatory do dalszego działania”. Wierzę, że tej energii wystarczy bez problemu na kolejne miesiące 🙂

A na koniec chciałabym podziękować uczestnikom kursu (tak właśnie Wam!) za zaangażowanie, szczerość i ZAUFANIE jakim obdarzyliście mnie na kursie. Za problemy błahe i ważne, harcerskie i nieharcerskie, którymi dzieliliście się w czasie rozmów w licznym lub mniej licznym gronie, prowadzonych w czasie posiłków, w przerwie między zajęciami i po zajęciach. Dziękuję także za gościnę w czasie zbiórek wizytacyjnych i możliwość poznania Waszych podopiecznych…

Dziękuję także całemu naszemu HZKK, czyli całej kadrze kursowej, za to, że miałam możliwość pracować z Wami już po raz kolejny… A że to najlepsi ludzie, jakich mogę mieć w Zespole… to chyba sami się przekonaliście! 😉 Mam nadzieję, że do zobaczenia na innym, wspólnym, harcerskim szlaku!”

phm. Natalia Rzepka HR
Szefowa HZKK
„Wielka gra była dla mnie super przygodą, podczas której nauczyłam się wielu nowych rzeczy, a przy okazji świetnie się bawiłam. Poza tym kurs był dla mnie ogromną wymianą doświadczeń, oraz dużym źródłem inspiracji do dalszej pracy.”

sam. Marianna Strzeja
Hufiec ZHP Ruda Śąska

„Kurs był na pewno niezwykły – utrwalenie wiedzy, wymiana doświadczeń z funkcyjnymi innych hufców, niezwykłe historyjki i zacieśnienie harcerskiej więzi jeszcze mocniej! ;)”

sam. Kinga Bryśkiewicz
Hufiec ZHP Chrzanów
„Kurs był dla mnie niesamowitym przeżyciem na którym mogłam przeżyć wiele nowych doświadczeń. Przed kursem obawiałam się, że mogę nie dać sobie rady jednak dzięki pomocy i życzliwości kadry kursu żadne zadanie nie było dla mnie przeszkodą nie do pokonania.”

  1. Julia Kołodziej
    Hufiec ZHP Ziemi Tyskiej

„Po raz kolejny nie zawiodłam się na kursie. Mimo, że początkowo byłam sceptycznie nastawiona i szłam tylko po to by mieć papier. Po każdych zajęciach nie mogłam doczekać się następnych, poziom naprawdę zasługuje na ocenę większą niż celujący. Minusów nie ma, a jak się pojawiły to szybko były zapomniane przez całą wspaniałą atmosferę kursu. Naprawdę ciesze się, że mogłam w nim uczestniczyć, poznać nowych ludzi, a kadrę jeszcze bardziej. Oraz zdobyte informacje na 100% wykorzystam, część naprawdę była dla mnie nowością w 4 letniej pracy z drużyną, a część poukładała się jeszcze bardziej. Dziękuję, że mogłam wziąć udział w kursie, a także dziękuję przy okazji za wyróżnienie, które mnie zaskoczyło, po prostu pracowałam na kursie tak jak z drużyną. Dzięki wielkie!”

pwd. Żaneta Wierzgoń
Hufiec ZHP Chrzanów

„Na kursie oprócz wiedzy, którą zdobywaliśmy za każdym razem w ciekawy sposób, mogliśmy poczuć niepowtarzalną atmosferę i zgranie wszystkich uczestników. Mam nadzieję, że nasze HZKK zawsze będzie zapraszało harcerzy z poza Hufca na kursy, można się wiele od siebie nauczyć i powymieniać doświadczenia. Podsumowując, kurs i jego przygotowanie na wielki, wielki plus! Dziękuję całej kadrze za chęci i organizacje kursu :)”

sam. Weronika Lisowska
Hufiec ZHP Chrzanów

„Kurs zrobił na mnie duże wrażenie głównie ze względu na Kursantów 🙂 W trakcie tych dwóch weekendów ( i paru wizytacji) miałem do czynienia z ludźmi, dla których całe harcerstwo jest pasją. Moim zdaniem tylko takie podejście jest kluczem do sukcesu – jeżeli coś co jest naszą służbą bądź pracą, jest jednocześnie pasją. I zajęcia, na których mogliśmy z Wami, Pasjonatami rozmawiać, dyskutować, i zbiórki, na których mogliśmy spotkać także tych, którzy są odbiorcami Waszej pasji było dla mnie ogromnym ładunkiem motywacji i pozytywnej energii. Jeżeli Wy, Kursanci, macie podobne odczucia to znaczy, że kurs się naprawdę udał. Przecież prócz wiedzy 'w pigułce’ równie ważny jest też 'zastrzyk’ motywacji :)”

phm. Michał Kowalski
HZKK

„Na pierwszy zjazd jechałam z niepewnością. Moim głównym zmartwieniem było, to jak przyswoję tyle wiedzy w te kilka dni? Jednak Kadra prędko rozwiała moje wszelkie obawy. Zajęcia były prowadzone fenomenalnie! Przede wszystkim kurs był dla mnie niesamowitą inspiracją i motywacją do poprawienia kilku nieścisłości w mojej drużynie oraz do wprowadzenia nowości. Poznałam wspaniałych ludzi, z którymi wymieniłam się doświadczeniami i dzięki którym panowała POZYTYWNA atmosfera. Mam nadzieję, że się jeszcze kiedyś spotkamy 😀 Poza tym gdyby nie Kadra, KDDH „Wielka Gra” pewnie by się nie dobył, dlatego chciałam podziękować za poświęcony czas, za zaangażowanie w ten kurs oraz za sprostanie moim oczekiwaniom :)”

sam. Agata Floryańska
Hufiec ZHP Kraków-Korowdrza
„Kurs był świetny 😀 nauczyłam się wielu nowych przydatnych umiejętności oraz poznałam wspaniałych ludzi.”

pion. Ewa Böhm
Hufiec ZHP Ziemi Tyskiej

„Nasz kurs był dla mnie wyjątkowy z kilku względów. Moim zdaniem głównym składnikiem tej niepowtarzalności był skład osobowy. Różni ludzi z różnych środowisk z czasami zupełnie odmiennym bagażem doświadczeń sprawili, że każdy element kursu stał się okazją do zdobywania doświadczenia i inspiracji zarówno dla kadry jak i uczestników. Ta „odmienność kulturowa” jest dla mnie najważniejszym zjawiskiem tego kursu i ogromną motywacją do tego, aby przy planowaniu swojej drogi harcerskiej szukać okazji do znajdywania ścieżek również poza naszym hufcem. Sama natura kursu metodycznego była również wspaniałą okazją do tego, aby znaleźć jak najciekawsze formy pracy, by inspirować innych i samemu rozwinąć swój warsztat. To wyzwanie, jakim był ten kurs, było dla mnie ważną lekcją.”
pwd. Kamil Koniuch
HZKK

„Dla mnie kurs „Wielka gra” jest jednym z harcerskich wydarzeń, które będę chętnie wspominać 😉 Mam nadzieję, ze myślą tak też kursanci, bo dobrze wiem jak dużą dawkę energii do działania potrafi dać fajny kurs. Przez te dwa zjazdy przelała się masa wiedzy, doświadczenia oraz kreatywnych pomysłów i to nie tylko od kadry ale także od kursantów – a myślę, że każdy lubi posłuchać jak to jest gdzie indziej jednocześnie czerpiąc z tego jak najwięcej 😉 Życzę wszystkim kursantom by z pasją pełnili swoją funkcję oraz by zawsze chciało się chcieć 😉 Do zobaczenia na harcerskim szlaku!”

phm. Aleksandra Nowak
HZKK

„Ten kurs zmienił praktycznie moje całe działanie harcerskie, nauczył mnie jak pracować z dziećmi w razie zajęć które są trudne do zrealizowania, kurs dał mi nowe pomysły na wiele lat mojej pracy harcerskiej za co chciałbym podziękować.”

odk. Dawid Warzecha
Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej

sam. Kinga Bryśkiewicz

15.75 MB RAM