W tym roku Hufiec ZHP Chrzanów podczas trwania zimowej przerwy zorganizował na terenie miasta dwa zimowiska. Pierwszy tydzień miał miejsce w Zespole Szkół nr 3, drugi w Szkole Podstawowej nr 1. Kadra naszego hufca miała pod swoją opieką podczas tych dwóch tygodni ponad 100 osób z terenu miasta i gminy Chrzanów.

Harcerze swój czas spędzili na zabawie z bohaterami Harry’ego Pottera, mogąc wcielić się w młodych czarodziejów i przeżywać swoje magiczne przygody. Każdy harcerz już pierwszego dnia musiał zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze rzeczy, których potrzebuje do Hogwartu, czyli Szkoły Magii i Czarodziejstwa, dlatego odwiedzili ulicę Pokątną. Z pośród czterech czarodziejskich domów: Gryffindor, Ravenclav, Hufflepuff i Slytherin, harcerze zostali przydzieleni do odpowiedniego domu, który odpowiadał ich cechom charakteru. Na swojej drodze uczestnicy przeżywali wiele przygód. Ich pierwszym poważnym zadaniem było odnalezienie kamienia filozoficznego, po drodze jednak czekały na nich różne zadania i zagadki, z którymi świetnie dali sobie radę. Brali udział w Turnieju Trójmagicznym, podczas którego mieli kilka zadań – zdobycie magicznego jaja, a także przechytrzenie smoka. Harcerze zgłębiali również swoją wiedzę na magicznych lekcjach, m.in. wróżbiarstwa, magii czy eliksirów. Oprócz fantastycznych przygód mogli przeżyć coś naprawdę magicznego w rzeczywistym świecie – lekcję wyjątkowej magii, na której mogli nauczyć się jak uratować ludzkie życie, to prawdziwe czary! Harcerze nauczyli się jak postępować w przypadku omdleć i jak wykonywać masaż serca.
W tym samym czasie najmłodsi wraz z kadrą założyli Zuchowy Klub Naukowców. Każdy zuch wykonał swoją legitymację, w której dokumentował przebieg całego Zimowiska. Kadra przygotowała dla dzieci szereg doświadczeń związanych z trzem żywiołami: ziemią, powietrzem oraz wodą, dzięki czemu najmłodsi oprócz świetnej zabawy zdobyły dużą dawkę wiedzy. Zuchy z pomocą druhen i druhów zbudowały swoje własne wulkany z masy solnej oraz przeprowadziły ciekawy eksperyment „sodowy wulkan”. W czasie zajęć o wodzie zuchy dowiedziały się jak woda przechodzi z jednego stanu skupienia w drugi. Za pomocą doświadczeń mogły zaobserwować m.in. jak paruje woda, jak się skrapla czy jak topnieje lód, a także przeprowadzały eksperymenty z wodą słodką, słoną i lodem. Zuchy mogły udowodnić, że powietrze naprawdę istnieje, a także posiada swój własny ciężar! Oprócz naukowych doświadczeń zuszki bawiły się w ciekawe gry i zabawy inspirowane tematem przewodnim czy wykonywały prace plastyczne, m.in. prace „wodą malowane” oraz obrazy z rozdmuchanych kleksów. Oprócz tego mogły pochwalić się swoimi zainteresowaniami i pasjami z pozostałymi dziećmi, a także poznać pasje swojej kadry, m.in. muzykę, plastykę, modelarstwo czy Polski Język Migowy. Każde dziecko mogło spróbować swoich sił w tańcach integracyjnych, stworzyć instrumentację muzyczną do piosenki, wykonać efektowne kartki walentynkowe czy skleić pierwsze modele – amorka, Batmana i baletnicy.

W ostatnim dniu wszyscy uczestnicy Zimowiska wybrali się do Centrum Nauki i Zabawy Klockoland w Krakowie. Zarówno zuchy jak i harcerze wzięli udział w warsztatach „Młodzi Naukowcy”. Pod okiem animatora wykonali i obserwowali eksperymenty chemiczne i fizyczne takie jak „magiczny palec”, parowóz czy burza. Uczestnicy skonstruowali także własne roboty z klocków lego. Mogli również spędzić czas na zabawie robotami w sali interaktywnej. Tak zakończył się pierwszy tydzień naszych ferii „Zima w Mieście”.

W drugim tygodniu ferii, które odbywały się w Szkole Podstawowej nr 1 najmłodsze dzieci bawiły się razem ze Smerfami, a starsze dzieci podobnie, jak ich koledzy z pierwszego tygodnia ferii, podążały śladami przygód czarodziejów z Hogwartu.

Zuchy już od pierwszego dnia zimowiska budowały swoją wioskę smerfów, stworzyły Księgę Czarów Papy Smerfa oraz były gotowe, aby wyruszyć na pomoc Matce Ziemi, przy okazji pogłębiając swoją wiedzę z zakresu ekologii. Dzieci brały udział w biegach inspirowanych przygodami Smerfów, m.in. w wyprawach po smerfojagody. Udowodniały, że są silne jak Osiłek, mądre jak Ważniak i obdarzone talentem plastycznym jak Smerf Malarz. Oprócz tego dzieci brały udział w grach i zabawach integracyjnych, sportowych oraz zajęć plastycznych.
W tym samym czasie harcerze i starsi uczniowie przenieśli się do Hogwartu. Podobnie jak koledzy z pierwszego tygodnia zimowych zajęć brali udział w lekcji zaklęć, poznając na niej harcerskie szyfry, próbowali sowich sił podczas lekcji eliksirów, wytwarzając balsamy do ust. Pogłębili również swoje umiejętności wróżbiarskie oraz zapoznali się z podstawami harcerskiej musztry. Harcerze rozegrali także zawody quidditcha oraz poszukiwali złotego znicza. Na koniec wysłuchali również opowieści o trzech braciach oraz wzięli udział w quizie wiedzy o Harrym Potterze.

W czasie drugiego tygodnia zimowiska uczestnicy udali się na zajęcia do Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotowane przez tamtejszych pracowników. Mogli tam obejrzeć film, zagrać na konsoli czy w planszówki. Wycieczką kończącą ten tydzień ferii była wycieczka do Fabryki Cukierków w Krakowie, gdzie zuchy i harcerze mogli zobaczyć jak robione są lizaki, a po zapoznaniu się z teorią mogli przejść do zajęć praktycznych, aby samodzielnie wykonać własny lizak o wybranym kształcie.