Zlot Hufca ZHP Chrzanów oficjalnie rozpoczynający nowy rok harcerski 2016/2017 miał miejsce w Świetlicy Środowiskowej w Libiążu na Kosówkach. Trwał trzy dni, zorganizowany w formie biwakowej, od piątku do niedzieli w dniach 9-11 września. Biwak został przygotowany przez instruktorów ze Związku Drużyn naszego hufca. Harcerze mieli możliwość spędzenia nocy w namiotach, co było dla nich, już po raz drugi, niezwykłym wydarzeniem. Przygotowany biwak nosił nazwę „Poza barierami”, co nawiązywało do pokonywaniu przez nas wszystkich granic i przeszkód, jakie niesie ze sobą codzienne życie.

Już w piątkowy wieczór harcerze zostali wprowadzeni w fabułę zlotu. Spędzając czas na pierwszym ognisku, każda drużyna miała za zadanie przygotować scenkę, gdzie przedstawiają sytuację, która wydaje się być dla nich granicą, a następnie rozwiązanie, jakie proponują. Padło wiele interesujących propozycji, zaczynając od m.in. podziałów majątkowych na ludzi zamożnych i tych biedniejszych, inwalidztwa czy przeszkód w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami. Każda drużyna znalazła jednak rozwiązanie dla przedstawianych sytuacji, pokazując, że nie ma rzeczy, których nie jesteśmy w stanie pokonać. Wspólnie z harcerzami śpiewali i pląsali podopieczni libiąskiej Fundacji im. Brata Alberta razem ze swoimi opiekunami. Byli oni dla nas żywym przykładem, jak świetnie można radzić sobie z granicami i przeszkodami. Po emocjonującym ognisku wszyscy udali się do namiotów by odpocząć przed bardzo intensywnym dniem.

Nazajutrz, swój biwak rozpoczęły zuchy naszego hufca, które pojawiły się wczesnym rankiem zwarte i gotowe, by razem ze swoimi kolegami i koleżankami z innych gromad wspólnie bawić się i powitać nowy, harcerski rok. Harcerze, zaraz po śniadaniu, wyruszyli na pierwszy bieg sprawdzający ich wiedzę. Mogli sprawdzić jak dobrzy są z historii harcerstwa, harcerskich technik, samarytanki, czyli pierwszej pomocy, musztry, a nawet posługiwaniu się mapą i orientacji w terenie. Można było spróbować też swoich sił w parzeniu herbaty z samodzielnie uzbieranych ziół i owoców leśnych. Po zajęciach nastąpił długo wyczekiwany obiad i… podwieczorek! Czyli pyszne ciasto drożdżowe z jagodami i kruszonką! 🙂 Po obiedzie nastąpił drugi bieg – kosmiczny, gdzie harcerze musieli użyć swojego sprytu, logicznego myślenia i organizacji, by wykonać zadania, które postawili przed nimi instruktorzy. W tym samym czasie zuchy wybrały się na spacer po lesie, podczas którego kadra sprawdzała wiedzę swoich wychowanków. Po wyczerpujących zajęciach nadszedł czas kolacji, a po niej kolejne ognisko. Gdy zapłonął ogień, cały Hufiec wraz z zaproszonymi instruktorami, wspólnie zasiadł wokół ogniska podsumowując mijający dzień. Nadal rozmawialiśmy o granicach, jakie spotykamy na naszej drodze, wyciągaliśmy wnioski z zajęć, które pokazywały nam, że nie ma przeszkód, których nie jesteśmy w stanie pokonać. Nastąpiło też wręczenie nagród za poranny bieg harcerski, gdzie na podium znalazły się 8 PDH „Widmo” im. Kamyka, 9 PDH „Pogromcy Ognia” oraz 21 EŚDH „Horyzont”. Po śpiewankach i zabawach zorganizowanych przy ognisku oraz dniu spędzonym na świeżym powietrzu, każdy szybko zasnął w swoim namiocie.

Kolejnego, już ostatniego, dnia naszego biwaku miał miejsce uroczysty apel hufca. Wręczono na nim srebrne odznaki za zasługi dla Hufca ZHP Chrzanów dla phm. Katarzyny Buła, phm. Władysława Bieniek, hm. Janusza Krupnika i hm. Wojciecha Marca. Kolejnym punktem były nagrody dla instruktorów za rok harcerski 2015/206 dla trop. Małgorzaty Komarów, sam. Weroniki Lisowskiej i pwd. Katarzyny Cebuli. Najbardziej oczekiwanym momentem było podsumowanie współzawodnictwa prowadzonego między gromadami zuchowymi, drużynami harcerskimi i drużynami wędrowniczymi w roku 2015/2016. Pierwsze miejsca przypadły odpowiednio: 1 GZ „Zdobywcy Nibylanii”, 4 ŚDH „Płomienie” i 23 DW „Paradoks”. Podsumowano także konkurs plastyczny na plakat antyużywkowy. Do Hufca napłynęło wiele barwnych plakatów, bardzo ciężko było wyłonić podium. Z tego miejsca chcemy podziękować Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za ufundowanie nagród. Po apelu nie pozostało nam nic innego, jak spakować swoje rzeczy i powiedzieć sobie „Do zobaczenia znów”!

Dziękujemy Libiązkiemu Centrum Kultury za nieodpłatne udostępnienie terenu i pomieszczeń na czas biwaku oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Zlotu Hufca ZHP Chrzanów. Pozostajemy z harcerskim pozdrowieniem – CZUWAJ!

sam. Kinga Bryśkiewicz

16.25 MB RAM